Pozor na prohlížeče v mobilu
7. 5. 2023 | Www | Žádné komentáře
Nejvíce postiženým je Chrome. Je to jednoznačně proto, že je to nejpoužívanější prohlížeč. Podle výzkumů a měření jej prý používá více než šedesát procent uživatelů. Nu a nyní jej dokáží hackeři ošálit. Čím? Tím nejdůležitějším, co v něm je, a co je nejvíce používáno. Totiž adresním řádkem.
To je taková ta věcička nahoře v prohlížeči, kam obvykle píšete to, co hledáte. Technicky řečeno odesíláte požadavek na server, kde je ona informace uložena.
Když pak v mobilu sjedete dolů, pishingový vetřelec posune řádek a dosadí tam svůj. A tím je zaděláno na potíže. Navíc údajně dokáže Chromu zakázat, aby pak pouštěl svůj vlastní. Celé se to děje díky tzv „paddingu“ a celé to kryje prvek kaskádových stylů overflow scroll.
Abychom věděli, o čem hovoříme, pishing je takový škodlivý kód, který se snaží vylákat z uživatele tak zvaná citlivá data. Většinou tedy čísla účtů, hesla a třeba i PIN vaší karty.
Odborníci sice nevěří, že by došlo k nějakým velkým škodám zrovna právě kvůli tomuto pishingu, jenže, na to může uživatel přijít, až bude po čertech pozdě. Je fakt, že útok nebezpečně nevypadá, v podstatě jej ani nezpozorujete, což ovšem všechny útoky. Protože kdyby o něm uživatel věděl, udělá proti opatření, a to hackerům nevoní. Tím méně jejich virům a ostatním věcičkám.
Způsob obrany jsem nikde na netu nenašel, takže to asi opravu nebude tak zlé, jak se psalo. Třeba se jen nějaký mladý hacker učil a už toho zanechal.
V každém případě nebude na škodu si váš přístroj pořádně zkontrolovat. Pokud nevíte jak, zkuste někoho zkušeného, přinejhorším přímo servis, Sice tam zaplatíte majlant, ale zase lepší, než kdyby vám někdo „vypucoval“ účet v bance.
Mimo Chromu může být napadený a i Firefox, nebo dokonce Edge. Ale to jen v mizivém procentu. Ovšem to neznamená ztratit ostražitost. Proto je třeba si stále náš soft v pečlivě hlídat.