K čemu slouží sůl do bazénu
3. 2. 2019 | Zboží | Žádné komentáře
Jestliže si hodláte pořídit bazén, musíte pamatovat na celou řadu technických záležitostí. Kromě zajištění technologického zázemí, tedy filtračního zařízení, chemických přípravků pro desinfekci vody a podpůrného příslušenství (vysavače, síťky, dávkovače, testery, schůdky, plachty atd.) byste se měli seznámit s trochou teorie. Jak aplikovat přípravky, jak správně filtrovat a jak postupovat při závadách a při řešení vzniklých nedostatků či problémů.
Volba bazénové chemie
Každý bazén vyžaduje desinfekci vodní náplně a vy se musíte rozhodnout, jakou využít. Buď zvolíte osvědčené chlorování, anebo sáhnete po aktivním kyslíku, kde odpadají případné alergické reakce, ovšem trvá déle, než dosáhnete stejného účinku, jaký poskytuje chlór. Chlór je jak známo nejúčinnější způsob, který hraje prim i v úpravnách pitné vody. Uvolňování chlóru lze také provést s pomocí tzv. solinátoru, což je zařízení, kde se pomocí elektrolýzy rozkládá vodní roztok mořské soli httpswww.chlorito.czsul-do-bazenu za vzniku iontů chlóru a sodíku. Tento způsob je také šetrnější k pokožce a sliznicím, než chlorové tablety.
Co předchází aplikaci desinfekčních prostředků
Prvním krokem po napuštění nádrže by měl být chlor šok. Jestliže čerpáte tekutinu z vlastní studny, ta bývá obvykle tvrdší, plná minerálních usazenin, počítejte tedy s tím, že budete muset její tvrdost snížit. U středně tvrdé nebo měkké vody z vodovodního řadu obvykle postačí pouze chlor šok. Poté se musí nechat přípravek působit zhruba 24 hodin, v této době ještě do bazénu nevstupujte a nechte zároveň běžet filtraci. Chlor by měl vyprchat zhruba za dva dny a pak se již nasazuje běžná bazénová chemie.
Po aplikaci šokové chlorové dávky začněte měřit pH vody, to je velmi důležité, neboť u kyselejší tekutiny pod doporučované hodnoty 6,7 dochází k poškozování nádrže a zároveň je prostředí pro koupání agresivnější. U vyšších hodnot pH se pak snižuje účinnost desinfekčních prostředků, voda zapáchá a je hygienicky závadná, mohou se v ní rychleji tvořit řasy a další nežádoucí mikroorganismy. Teprve při optimálním pH lze nasadit chemickou desinfekci chlorových tablet, solinátoru, aktivního kyslíku nebo jiné alternativní metody.