Jitrocel

Jitrocel

9. 10. 2017 | | Žádné komentáře

Jitrocel kopinatý vnímáme obvykle jako nepříliš půvabnou rostlinu. Na zahradě je to pak pro nás prostě plevel. Nicméně se jedná o učiněný zázrak přírody. Patří například mezi velmi oblíbené přírodní antibiotika. Kromě vnitřního užití se používá při léčbě ran, spálenin, ekzémů. Jitrocelový čaj je velmi oblíbený. Často ho pijí kuřáci, protože jim pomáhá při odvykací kúře.

Obsahuje nesmírné množství důležitých minerálů, jako jsou například sodík, draslík, kobalt a měď, vitamín C, třísloviny, hořčiny, draselné soli, zinek, fenylethanoidy.
jitrocel v květu

Dobrý také pro zvířata

Jitrocel ovšem nedělá dobře jen lidem, ale také zvířatům. Hojně je spásán ovcemi, krávami a kozami. Oblíben je samozřejmě také lesními zvířaty a ptactvem. Jeho konzumace přispívá k jejich zdraví. Proto je přidáván do travnatých směsí určených pro pěstované trávníky.

Jitrocelu se daří v podstatě všude. Hojně roste například v celé Evropě včetně Islandu, dále ho najdeme v Asii, například v Kazachstánu, táhne se až k Himalájím, rozšířený je také v Severní Africe, na Novém Zélandu, na Madagaskaru, v Japonsku. V severní Americe se rozšířil prostřednictvím kolonizátorů.

Samozřejmě existuje celá řada poddruhů. Ten, který roste na našich loukách, se jmenuje jitrocel kopinatý. Kromě toho existuje ještě asi dalších šest poddruhů jako například jitrocel prostřední, jitrocel větší.
domácí sirup

Pro jitrocel kopinatý se ujala celá řada lidových názvů, například ranocel, celníček nebo myší ocas.

Jitrocelový sirup

Velmi oblíbený je také domácí jitrocelový sirup, který oceníte při léčbě respiračních chorob. Je velmi účinný v léčbě nachlazení, bolestech v krku, zánětu průdušek, ulevuje při astmatu, pomáhá proti kašli. Kromě toho je velmi účinný také na opary a na potíže s trávením.

Jitrocel je totiž přírodní antibiotikum. Kromě toho má schopnost odhleňovat dutiny. Na přípravu sirupu budete potřebovat dvě hrsti jitrocele, 750 ml medu, litr vody a jeden citron.

By

About Auther

about author